Woda mineralna jak i woda źródlana są czyste mikrobiologicznie i po odpowiednim procesie filtracji stosowanym w każdym zakładzie produkcji wód butelkowych różnią się między sobą wyłącznie zawartością składników mineralnych. Z tego powodu zaspokojenie zapotrzebowania na płyny można z takim samym efektem osiągnąć wybierając wodę mineralną jak i źródlaną. Jaką zatem wodę wybrać?

Wybór wody

Przy wyborze wody najważniejszą kwestią jest stopień mineralizacji wody. Waha się on od mineralizacji porównywalnej z mineralizacją wody deszczowej aż po wysokie stężenie składników, które może mieć nawet skutki lecznicze. Moim pacjentom przekazuję następujące wskazania:

  • dla niemowląt i małych dzieci zalecana jest woda źródlana o niskiej zawartości składników mineralnych,
  • dla osób dorosłych zalecana jest na co dzień woda mineralna średnio lub nisko zmineralizowana bądź woda źródlana.

Niezależnie od stopnia mineralizacji warto wybierać wodę niskosodową ponieważ sód i tak występuje w nadmiarze w przeciętnej diecie, co wpływa na wzrost ryzyka nadciśnienia tętniczego.

Wody wysoko zmineralizowane

To tzw. wody lecznicze zawierające duże ilości niektórych składników mineralnych. Można je pić fazami na przemian z wodą nisko lub średnio zmineralizowaną. Nie należy ich jednak spożywać na co dzień przez okres dłuższy niż kilka tygodni bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Powodem tego jest fakt, że wysoka zawartość wybranych składników mineralnych może niekorzystnie wpłynąć na nerki, pęcherzyk żółciowy czy przewód pokarmowy, zmienić poziom pH krwi lub zaburzyć funkcjonowanie układu krwionośnego czy oddechowego. Pomimo potencjalnie korzystnego wpływu na zdrowie wód wysoko zmineralizowanych, które potrafią łagodzić dolegliwości trawienne, poprawić mineralizację kości czy wspomóc leczenie wzdęć należy stosować je z umiarem aby efekt nie był odwrotny.

Podsumowując należy dbać o urozmaicenie, unikać długotrwałego stosowania wód leczniczych i wybierać wodę o niskiej zawartości sodu.

Wkrótcę opis pozostałych rodzajów wód dostępnych na rynku.